Minister Zdrowia, Prezes Agencji Badań Medycznych oraz Rektor Uniwersytetu Warszawskiego podpisali List Intencyjny w sprawie współpracy w zakresie upowszechniania idei humanizmu w medycynie.
U podstaw podpisania Listu leży potrzeba podjęcia interdyscyplinarnej współpracy mającej na celu propagowanie idei humanizmu w dyscyplinie naukowej, jaką są nauki medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, respektowanie praw pacjenta i prowadzenia badań klinicznych, których pierwszorzędnym celem jest podnoszenie jakości i wydłużanie życia pacjenta.
– Humanizacja medycyny to wielkie wyzwanie XXI wieku, z którym powinniśmy się odważnie zmierzyć. Ta inicjatywa ma za zadanie przede wszystkim postawić pacjenta w centrum zainteresowania systemu ochrony zdrowia oraz samego procesu leczenia. : Sam, nie będąc lekarzem, ale jako pacjent widziałem jak wygląda leczenie, gdy personel medyczny nie jest skoncentrowany na pacjencie, a wykonywane są procedury. – podkreśla Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
W ramach przyjętej deklaracji, Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia przeprowadzi m.in. badanie naukowe, mające na celu dokonanie oceny stopnia humanizacji medycyny w zakresie wykonywanych zawodów medycznych, zespołach terapeutycznych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji pacjent-lekarz, jak również oceny wpływu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na te relacje. W badaniu szczególna uwaga skierowana zostanie także na uczestników badań klinicznych. Źródłem finansowania badania będzie dofinansowanie udzielone przez Ministra Zdrowia.