Jaką wiedzą jest wiedza medyczna? Czy medycynę można wytłumaczyć naukowo? Czy choroba jest koncepcją naukową, czy też wyjaśnienia choroby zależą od wartości? Co to jest medycyna „oparta na faktach”? Czy postęp w neurobiologii przybliża nas do naukowego zrozumienia umysłu?
Natura medycyny rodzi fundamentalne pytania o wyjaśnienie, przyczynowość, wiedzę i ontologię – pytania, które są kluczowe zarówno dla filozofii, jak i medycyny. Niniejsza książka przedstawia podstawowe zagadnienia filozofii medycyny dla osób, które podejmują ten temat po raz pierwszy, w tym:
- zrozumienie relacji lekarz-pacjent: fenomenologia spotkania medycznego.
- Modele i teorie w biologii i medycynie: jaką rolę odgrywają teorie w medycynie? Czy są podobne do teorii naukowych?
- Randomizowane badania kontrolowane: czy eksperymenty naukowe można powielać w medycynie klinicznej? Jaka jest filozoficzna krytyka kierowana do RCT?
- Pojęcie dowodów w badaniach medycznych: co rozumiemy przez „medycynę opartą na faktach”? Czy cała medycyna powinna opierać się na dowodach?
- Przyczynowość w medycynie.
- Co postęp w neurobiologii ujawnia na temat związku między umysłem a ciałem?
- Zdefiniowanie zdrowia i choroby: czy wyjaśnienia dotyczące choroby są obiektywne, czy zależą od wartości?
- Medycyna ewolucyjna: jaka jest rola biologii ewolucyjnej w rozumieniu medycyny? Czy to ma znaczenie?
Szerokie wykorzystanie przykładów empirycznych i studiów przypadku jest uwzględnione w całym dokumencie, w tym debaty na temat palenia i raka, stosowania placebo w randomizowanych badaniach kontrolowanych, kontrowersje dotyczące testów PSA i badania przyczyn HIV. To niezastąpione wprowadzenie do wykładów filozofii medycyny i filozofii nauki.