Strona główna » Publikacje » Publikacje zagraniczne » Philosophy of Medicine

Philosophy of Medicine

19 grudnia 2022

Filozofia medycyny stawia dwa zasadnicze pytania dotyczące medycyny: czym ona jest i co powinniśmy o tym myśleć? Filozofia medycyny sama w sobie rozwinęła się w odpowiedzi na rozwój filozofii nauki, zwłaszcza w odniesieniu do epistemologii, umożliwiając jej wnoszenie wkładu użytecznego z medycznego punktu widzenia. Ta książka umieszcza te zmiany w szerszej perspektywie, sugerując, że wiele filozoficznego myślenia o medycynie przyczynia się do odpowiedzi na jedno lub oba z tych dwóch pytań przewodnich. Podsumowując filozofię obecnego miejsca medycyny w krajobrazie i jej potencjał do oświetlania szerokiego zakresu dziedzin, od zdrowia publicznego po politykę, Alex Broadbent przedstawia różne kluczowe zagadnienia z filozofii medycyny. Pierwsza część książki opowiada się za nowatorski spojrzeniem na naturę medycyny, argumentując, że medycynę należy rozumieć jako badanie natury i przyczyn zdrowia i chorób.

Druga część książki bada, jak powinniśmy rozważać medycynę. Współczesne rozwiązania, takie jak medycyna oparta na dowodach i nihilizm medyczny, zwykle reagują ustalając wysokie standardy dowodów. Broadbent odrzuca te podejścia na rzecz kosmopolityzmu medycznego lub odrzucenia epistemicznego relatywizmu i pluralizmu w medycynie, który zachęca do rozmów między tradycjami medycznymi. Z tego punktu widzenia Broadbent otwiera drogę do przyjęcia medycyny alternatywnej.

Recenzja

Pierwszą rzeczą, którą pokochasz w tej książce, jest to, czego możesz się z niej nauczyć: co medycyna może zrobić, nawet jeśli nie może wiele wyleczyć, co medycyna oparta na dowodach mogła osiągnąć, a czego nie, rola prawa zwyczajowego i znaczenie kosmopolityzmu, niebezpieczeństwa epistemicznego relatywizmu medycznego, pozbawiona wartości definicja „zdrowia” i wiele więcej. Po drugie, praktykuje to, co głosi. Epistemiczna pokora i kosmopolityzm skoncentrowany na praktyce, które Broadbent propaguje dla medycyny, charakteryzują jego własne argumenty i wyjaśnienia. Książka jest przemyślana i humanitarna, pouczona zarówno filozoficzne, jak i praktyczne. ”- Nancy Cartwright, profesor filozofii na Uniwersytecie w Durham i wybitny profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego