Książka to jest podręcznikiem, który bada najlepsze sposoby promowania stosowania Deklaracji madryckiej, która określa standardy etyczne w praktyce psychiatrycznej na całym świecie. Książka została napisana z myślą o dwóch pytaniach, zarówno łatwych do postawienia, jak i trudnych do odpowiedzi: – Czy możliwe jest sformułowanie zestawu zasad, które będą obowiązywały wszystkich psychiatrów, niezależnie od kultur, do których należą lub w których żyją? Czy też jest tyle zestawów zasad etycznych, ile jest kultur? – Jeśli istnieje taki zbiór zasad, co powinniśmy zrobić, aby psychiatria jako dyscyplina wnosiła znaczący wkład w dobro społeczne, nie pomagając złu?
Aby ułatwić eksplorację tego terytorium, 15 ekspertów z różnych kultur bada najpilniejsze kwestie etyczne dominujące w obecnej praktyce psychiatrycznej. Wiele dylematów poruszonych w tej książce jest rutynowo napotykanych przez klinicystów pracujących w coraz bardziej wielokulturowych społeczeństwach. Tekst obejmuje zagadnienia, które są szeroko istotne dla praktyki klinicznej i badań, w tym: – przegląd etyki i społeczeństw na całym świecie – dyskusje na temat praktyk etycznych i dylematów specyficznych dla różnych regionów kulturowych – debata międzykulturowa dotycząca nadrzędnych kwestii, takich jak świadoma zgoda i reforma prawa dotyczącego zdrowia psychicznego
Czytelnicy przekonają się, że jest to podręcznik, który stymuluje i wspiera, a nie zamyka debatę na temat etycznych aspektów zachowań psychiatrycznych. To znacznie więcej niż tylko książka o etyce – to ważny wkład w zrozumienie wpływu kultury i historii na etyczną praktykę medyczną na całym świecie oraz ciągłe poszukiwanie konsensusu w sprawie jak żyć razem i przyczyniać się do dobrobytu ludzi chorych psychicznie i ich rodzin.