Jak leczyć pacjenta, który wywodzi się z innego kręgu kulturowego? Na co zwracać uwagę i jakich zasad przestrzegać? Miasto Poznań razem z Uniwersytetem Medycznym wydało monografię i zorganizowało konferencję naukową, która pomoże w odpowiedzi na te pytania.
Miasto Poznań we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego podjęło się pionierskiego zadania – usystematyzowania problematyki dotyczącej codziennego charakteru pracy z pacjentem wywodzącym się z innego kręgu kulturowego i religijnego. Aby ułatwić przedstawicielom służby zdrowia wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, zorganizowano poświęconą temu zagadnieniu konferencję naukową. Wzięli w niej udział nie tylko dyrektorzy szpitali, ale również naukowcy, którzy na co dzień zajmują się tą problematyką.
Organizatorami konferencji naukowej, jaka odbyła się w środę (26.02) w urzędzie miasta byli: Miasto Poznań, Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz Zakład Filozofii Medycyny i Bioetyki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
– Pomimo tego, że w obecnych czasach na oddziałach szpitalnych często znajdują się pacjenci z odmiennego kręgu kulturowego lub religijnego, jak świadkowie Jehowy, Romowie czy muzułmanie, personel medyczny ciągle jeszcze czasem reaguje zakłopotaniem – mówi dr hab. Ewa Baum, kierownik Zakładu Filozofii Medycyny i Bioetyki w Katedrze Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. – Jesteśmy przekonani, że dzięki pogłębieniu wiedzy znikną lęk, zagubienie, frustracja. Dzięki profesjonalnemu podejściu i wiedzy z zakresu międzykulturowości możemy stać się dla pacjenta partnerem i wsparciem, a on dla nas nie będzie już kłopotliwym wyzwaniem, lecz osobą, która potrzebuje naszej opieki.
Dzięki współpracy Miasta Poznania oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w 2019 r. ukazała się monografia „Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem”. Publikacja jest próbą ukazania potrzeb, problemów, a także wyzwań i nowych rozwiązań, które powstają i mogą być zastosowane w pracy z pacjentem wywodzącym się z innego kręgu kulturowego i religijnego.
ak podkreślił zastępca prezydenta Jędrzej Solarski, powstanie podręcznika, który ma w sposób praktyczny wspomóc kadrę medyczną było dla miasta bardzo ważne, ponieważ stolica Wielkopolski staje się domem dla nowych mieszkańców, którzy żyją zgodnie z regułami własnej religii i kultury. Tu mieszkają, uczą się, pracują, a czasami – jak każdy – muszą także skorzystać z pomocy medycznej. Wychodzimy naprzeciw temu wyzwaniu – chcemy, by każdy mieszkaniec i mieszkanka Poznania, niezależnie od narodowości, przynależności etnicznej i wyznawanej wiary, mógł cieszyć się poczuciem komfortu i bezpieczeństwa.