Strona główna » Publikacje » Publikacje polskie » Etyka, prawo i biomedycyna

Etyka, prawo i biomedycyna

14 grudnia 2022

Dynamiczny rozwój nauk biomedycznych stanowi z jednej strony źródło wielkich nadziei związanych ze zwiększeniem długości i jakości życia ludzkiego, z drugiej zaś budzi nieprzerwanie wątpliwości natury moralnej, które dają się sprowadzić do jednego fundamentalnego pytania: co wolno, a czego nie wolno robić w zakresie badań biomedycznych, zwłaszcza zaś w badaniach z udziałem człowieka? Wątpliwości te nie wydają się bezzasadne:

historii medycyny, w tym również medycyny współczesnej, nieobce są przypadki drastycznego naruszania zasad etyki badań naukowych. W ich świetle nawet najwięksi zwolennicy prowadzenia badań biomedycznych z udziałem ludzi zgadzają się, że badania te wymagają wzmożonej czujności i kontroli etycznej. Nie budzi zatem zdziwienia fakt podejmowania licznych prób mających na celu wyznaczenie etycznych oraz prawnych standardów prowadzenia w biomedycynie badań naukowych z udziałem ludzi. Można do tych działań zaliczyć powoływanie organizacji, instytucji i jednostek naukowych zajmujących się etyką badań biomedycznych, tworzenie międzynarodowych regulacji prawnych dotyczących tego rodzaju badań, tworzenie międzynarodowych kodeksów dobrych praktyk6 czy wreszcie szeroki wybór publikacji z zakresu etycznych i prawnych aspektów badań naukowych w biomedycynie. Biorąc pod uwagę zasygnalizowane wyżej próby unormowania badań biomedycznych, wydawać by się mogło, że publikacja zawierająca omówienie podstawowych problemów etyczno-prawnych związanych z badaniami biomedycznymi z udziałem ludzi stanowi jedynie powielenie dostępnego już w literaturze przeglądu kluczowych zagadnień. Ta- kiego wrażenia polski czytelnik jednak nie odniesie, gdyż w przeciwieństwie do bioetyki anglosaskiej, na gruncie której problematyka badań biomedycznych jest już od dawna silnie zakorzeniona i intensywnie rozwijana, w polskich opracowaniach naukowych wciąż niewiele jeszcze można znaleźć interdyscyplinarnych studiów nad powyższą tematyką.

(fragment tekstu)

https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/41596784/M_Makowska.pdf?1453843801=&response- content- disposition=inline%3B+filename%3DMakowska_M_2016_Etyczne_wyzwania_relacji.pdf& Expires=1619114583&Signature=EbuOd49tsxd7Yb3dkHCWYet~eDl085ruWQSoC1hV9nB GGiYw-MIeMpbJKvre6GMglOjBK20us3O0kElPZMQll3- chPuNmaMgWaDCwdJlSe9pdZ91FxHkScb7JdjxF4trTkg5WgTcRQlCrj8l03Guj9BzczUGBd LAt2eBjqNiB2cdDWIp2qKZN~hNdcxpNk4zn5ZZa3e42eie3NgChXvXYBcmTUzv9o1jIY7 cg22ggiMTGe-IEU8JV13Pm-jJEdrxRrlRFnD2E~QPcY2fJNlZKIpFI- xVNxqtQsboDTpW1hhHsp~DeOQU1v2wqBURQBIohu9D2V4gJRIB~Ennqhi7Rg &Key- Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZAdługa praca (318)